THIS YEAR'S INDUCTEES

Don Masters - former Van Buren head football coach who had a 43-year teaching career.

Lamont Paris - Findlay High grad, who is the head men's basketball coach at University of Tennessee-Chattanooga.

Jim Rucki - who has spent 19 years as the head boys basketball coach at Findlay High.

Jana (Butler) Sullinger - an all-Ohio volleyball and basketball standout at Liberty-Benton, who also starred in basketball at Miami (Ohio) University.

Brian "Bubba" Taylor - who won three NAIA wrestling championships at the University of Findlay.

Terry Wymer - who just officiated his second NCAA Division I men's national championship game in three seasons.

1995 University of Findlay Wrestling Team which captured the NAIA national crown.

FORMER INDUCTEES

2010s
2018

Don Masters (football)

Lamont Paris (basketball)

Jim Rucki (basketball)

Jana “Butler” Sullinger (basketball/volleyball)

Brian “Bubba” Taylor (wrestling)

Terry Wymer (officiating)

1975 University of Findlay Wrestling Team

2017

Mike Dillon (track & field)

Terry Grose (golf)

Kathy Lee Morris (women’s basketball)

Carlee Roethlisberger (basketball & volleyball)

Ben Roethlisberger (football)

Mianda Watts (women’s basketball)

2016

Bill Beach (football)

Jana “Dearth” Conley (track)

Grant “Home Run” Johnson (baseball)

Jim Martin (football/basketball)

Cindy Morehead (Western Equestrian)

David Rieker (basketball)

John Vielhaber (football)

1979-80 Findlay High Boys Basketball

2015

Alan Baumleim (football)

Miriam (Boes) Khamis (track)

Julie Lenhart (softball)

Dennis Rissler (basketball)

Doug Freed (football)

Bob Inniger (football)

Bo Hurley (football)

2014

Alan Baker (basketball/golf)

Andy Butler (basketball/baseball)

Mary Schafer-Clayton (basketball/shuffleboard)

Bill Kotterman (basketball)

H.D. “Doc” Schoonover (harness racing)

Nate Weihrauch (football)

2013

Craig Aukerman (football)

Randy Baker (basketball)

Cal Dietz (football/wrestling)

Dave Gerber (junior high athletics)

Thomas Honecker (field dog trials)

Dave Litzenberg (baseball)

Susan “Deeds” Rossman (basketball/volleyball)

2012

Kris Alge (football)

Larry Alter (sports writer)

Willis Anderson (trapshooting)

Brad Bosse (track & field), Jim Givens (baseball)

AJ Granger (basketball)

Lee Himmeger (basketball)

2011

Scott Duncan (football)

Dave Hanneman (sports writer)

Dave Kuenzli (football)

Bill Lobb (basketball)

Hal Paul (football)

Gerald “Hobe” Wagner (basketball)

2010

Matt Beckett (golf)

Sam Bello (wrestling/football)

Dean Butler (administration)

Amy Jauert (basketball/softball)

Al Thomas (basketball/baseball)

Jeff Wobser (swimming)

2000s
2009     Gary Anderson (football) Jim Baron (baseball) Cliff Hite (football) Chad Keller (basketball) Jack Quisno (track/field & cross country) AJ Siebeneck (soccer) 2008 Steve Brooks (basketball) Tom Herzan (golf) Jim Inniger (baseball/football) Brad Longberry (basketball) John Tinsman (athletic training) Julie Yingling (volleyball/basketball) 2007 Nelson Bolden (football) Scott Crawford (football) Randy Kortokrax (basketball) Albert Laux (soccer) Mark Mueller (shooting) Cindy Walerius (basketball)
2006 Gary Bedlion (wrestling) Ralph Brown (power lifting) Ted Kramer (hockey) Dennis Lee (football) Jane “Recker” Czekajewski (track/field & cross country) Cassie Walters (track/field & basketball) 2005 Bill Alge (officiating) Jim McIntosh (football) Mike Miles (paraolympics) Bob Montgomery (football) Mike Root (hockey) Steve Williman (basketball) 2004 Chuck Merzbacher (tennis) Ted Miller (baseball) Ron Niekamp (basketball) Rick Oates (football) Michael “Doc” Slough (athletic training) Mike Von Stein (football) 2003 Robert Abbey (wrestling) Odell Barry (football) Weldy Olson (hockey) Steve Wenner (basketball) Jack Winters (officiating) Walter Wilson (bowling)
2002 Micki Bish (track/field & cross country) Dale Edie (Special Olympics) Ken Brooks (basketball/baseball) Bud Tesnow (softball) Joy Woolley-Zirger (hockey) 2001 Bill Banning (football) Maxine Bowman (bowling) Bill Faine (basketball) George Simon (baseball) Joe Thomas (photography) Steve Trout (football/baseball & officiating) 2000 John Poff (baseball) Dennis Price (football) Scott Renninger (football) Fred Wilch (basketball) Gladys Winkle (bowling)
1990s
1999 Dave Egbert (sports writer) Alan Ferrell (shooting) Gene Jones (junior high athletics) Andy Schramm (football) Cheryl Stacy (golf) Roger Zorn (contributor) 1998 Dale Gillespie (football/baseball) Terry Good (basketball) John Jeffire (wrestling) Charlie Parker (basketball) Homer Shadle (baseball) Denny Studrawa (football) 1997 John Cindric, Sr. (basketball) Woody Curlis (baseball) Jerry Mapes (football) Lynn Martin (golf) By Morgan, Jr. (football) Sue Ann Sandusky (shooting) Katy Schwinn (bowling)
1996 Roger Bixel (football) Floyd Marshall (wrestling) Dr. Harry Miller (team physician) Bob Moore (junior high athletics) Sid Rodeheffer (officiating) Charles Spragg (contributor) 1995 Jim Carder (basketball) Jerry Carder (basketball) Louis C. Keller (administrator) Merle Decker (shooting) Clark Frazier (shooting) Jerry Inbody (basketball) Joe Metzger (football) 1994 Joe Faine (basketball) Dick Krauss (administrator) Doug Martin (golf) Tom Reynolds (golf) Hal Robinson (track & field) Bill Slack (contributor) 1993 Bill Garnes (basketball) Fred Hirsimaki (Senior Olympics) Jay Liles (wrestling) Norris Simpson (basketball) Pat Wagner (track & field, cross country) Dave Wilson (football)
1992 Bob Doxsey (softball) Jim Federici, Sr. (golf) Bill Jones (football) Tom Lacey (Senior Olympics) Bob Morgan (baseball) Leonard Schmutte (golf) 1991 Dick Beltz (football) John Benington (football) Gordon Dukes (racing) John Fekete (football) Lawrence Mains (softball) Byron “By” Morgan, Sr. (football) 1990 Mark Ammons (baseball) Joe Collingwood (basketball) Ray Girdler (contributor) Rick Ferkel (racing) George Keller (basketball) Ruth Smith (bowling)
1980s
1989 Warren “Bullet” Bell (basketball) Julie Cole (golf) Steve Morehead (motorcycle racing) William “Dummy” Hoy (baseball) Chuck Rogers (baseball/basketball) Bernie Little (hydroplane) 1988 Howard Trostmiller (football) H.E.Hinkle (administrator) Del Drake (baseball) Dick Strahm (football) “Diz” Kirkendall (softball) John Kidd (football) Harold “Herk” Wolfe (basketball)
1987 John Stozich (basketball) Bill Jaqua (shooting) Tony Lucadello (baseball) Joe Marsh, Jr. (harness racing) Ray Harroun (racing) Jim Houdeshell (basketball) 1986 Gene Fekete (football) Howard Yawberg (football) Jim “Spike” Berry (football) Jim Kennedy (diving) Harry Gonso, Jr. (football) Don Renninger (administrator)
1985 Peggy Kirk Bell (golf) Forest “Tot” Pressnell (baseball) Carl Bachman (basketball) Harold “Doc” Castor (football) Dave Sorenson (basketball) Bob Wortman (officiating)

TEAM INDUCTEES

2018 – 1995 University of Findlay NAIA Wrestling Champions 2015 – 1995 & 97 University of Findlay Football Team 2014 – 1952 Cory-Rawson Football Team 2013 – 1976 Findlay High Baseball Team 2012 – 1995 Liberty-Benton Boys Basketball Team 2011 – 1967-68, 1969-70 & 1970-71 Arlington Boys Basketball Teams 2010 – 1979-80 Findlay High Girls Basketball Team 2009 – 1971 Cory-Rawson football team 2008 – 1984 Findlay High & Van Buren State Championship Golf Teams 2007 – 1985-86 University of Findlay Men’s Basketball Team 2006 – 1974 Findlay High Cross Country Team 2005 – 1959-60 Findlay College Men’s Basketball 2004 – 1988-89 Arcadia Girls Basketball 2003 – 1970-71 Findlay High Boys Basketball 2002 – 1951-53 University of Findlay Basketball 2001 – 1970-71 Vanlue Boys Basketball 2000 – 1949-50 Findlay High Football & Basketball 1999 – 1975 Findlay High Football 1998 – 1977-79 Arcadia Boys Basketball 1997 – 1970-72 Findlay High Baseball 1996 – 1974-77 Riverdale Boys Basketball 1995 – 1984-86 Liberty-Benton Girls Cross Country 1994 – 1979 University of Findlay Football 1993 – 1945-52 Arlington Football 1992 – 1983 McComb Football 1991 – 1982-83 Findlay High Hockey 1990 – 1972 Findlay American Legion Baseball 1989 – 1968 Cory-Rawson Football 1988 – 1948 Findlay High Basketball